Uskalsin sittenkin laittaa jotain kasvihuoneeseen kasvamaan jo keväällä. Naapuri kysyi saako tuoda vihdoin löytämänsä jalopenot sinne, ja kun siitä lähdettiin, hankin itsekin jotain.... (Naapuri on siis kolme kesää etsimällä etsinyt Jalopenon taimia niitä löytämättä. Ei huolinut muita chilejä. Olen koko ajan sanonut, että meille mahtuu kasvamaan ja menevät siinä muiden omien rinnalla sujuvasti.)
Tytär perheineen halusi muuttaa meille loman ajaksi talkkareiksi, joten ei ollut huolta kastelusta. Muuten en olisi mitään laittanutkaan. Alkuperäinen suunnitelmahan oli, etten laittaisi mitään tänä vuonna, korkeintaan jotain pientä, jonka voi hankkia juhannuksen jälkeen jo puutarhoilla mitään on jäljellä.
Ensimmäiset tomaatit yrttiöljyssä.
Tomaatit kuivurin kautta.
Tuttu puutarha lupasi säästää minulle yhden luffakurkun sekä muutaman tomaatin.
Luffa on kasvanut hienosti ja saan todennäköisesti siitä talteen siemeniä ensi kesää varten. Jos vaan muistan laittaa ne ajoissa kasvamaan....
Tomaatit eivät olleet kirsikkatomaatteja, ja leikkasin niitä jotenkin väärin. Satoa tuli, mutta niukasti. Ensi vuodelle muistiin, että haluan nimenomaan pikkutomskuja, koska niiden kuivaaminen on myös kätevämpää.
Jalopenoista keräsin jo osan, tein etikkaliemen ja keräsin osan siemenistä talteen. Chiliä ei sinänsä tarvita enempää, viime kesäistä on niin rutkasti jäljellä, mutta tykkään kasvattaa noita. Saahan niistä sitten vaikka säilykkeitä joulupaketteihin.
Naapuri haki onneksi suurimman osan jalopenoista. Minä en pidä sen mausta erikoisemmin. Kebab-annoksissa en koskaan syö sitä, mutta kuivattuna se toki on mauste siinä missä muutkin chilit.

Valmistautumassa töihin.
Ihmeiden aika: jo toinen kerta kampaajalla tämän vuoden puolella.
Ihmeiden aika: jo toinen kerta kampaajalla tämän vuoden puolella.
Loppukesä on ollut hyvää aikaa fillaroida töihin. Illat on olleet kuitenkin pitkään valoisia, joten koiralenkin jääminen iltaseiskaan ei paljon hetkauta. Melkein päinvastoin: koirat nauttivat, kun ei tarvitse lähteä liian lämpimällä kävelylle.
Muutenkin tykkään yleisesti elokuun illoista. Minusta on ihanaa, kun pikkuhiljaa hämärtyy edes vähän, ja nämä usvaiset ja metkat aamusumut on kerta kaikkiaan kauniita.
Lähtiessä hyväntuoksuista sumuista ja varovaista auringonnousua...
... kotiin saapuessa aivan kultaa ja hattaraa taivaan täydeltä!
Haaveilin pitkään puisesta maailmankartasta. Naapuri hankki jättimäisen, yli 3-metrisen, johon naulaavat merkin aina kun ovat käyneet uudessa maassa. Meillä ei ole tilaa sellaiselle, mutta ruokahuoneen seinälle mahtui pienempi, jolle tehtiin levystä tausta. Kehykset vielä, ja ripustetaan ihmeteltäväksi.
Aikamoinen jumppa oli saada kaikki kohdalleen, mutta mukana tulleen sapluunan avulla eri saaret lienevät nyt edes suunnilleen oikeilla kohdilla. Välimeren saarista vaan osa oli niin paljon pois mittakaavasta, että koko meri oli täynnä. Jätettiin siis pois muut paitsi Sisilia, Kreeta ja Kypros.
Puinen maailmankartta
Suomen kartta kansallispuistoista.
Tilasin mukaan myös nupit, joilla voi merkitä paikat, joissa on käyty.
Tämä motivoi suunnittelemaan jatkoon lomamatkoja.
Itä-Suomi on selvästi jäänyt huomiotta tähän saakka.
#Papurino
Loppuviikosta aloitamme vielä yhden kesälomaviikon. Tämä on sitten se viime jouluna tehtyjen ylityörahojen käyttökohde, koska ilmoitin heti keväällä, että tänä vuonna en suostu tekemään ylkkyä jonkun sähkölaskun vuoksi. Laskut on pystyttävä maksamaan normaalipalkoilla ja ylkkyrahat pitää saada käyttää hauskaan, elämyksiin ja muistoihin.
Viikonloppuna siis kohti seuraavaa lomaa!






No voin vain kuvitella "jumpan" maailmankarttaa kootessa. Hieno, kuten Suomikin.... Laitahan kuvaa kun on merkit paikoillaan - nuppejako tulee maailmankarttaakin?
VastaaPoistaMeillä on vanha karttapallo, johon Ukkokulta on timanttiporalla saanut pikkuruisia reikiä ja niihin punaiset nuppineulat...
Lapsenlapset niitä nyppi joskus irti - joten sittemmin on liimattu.
Nautinnollista lomaa - mukavaa kun sitä on vielä jäljellä...
Itse joutuu tässä kärvistelemään nyt marraskuulle saakka - mutta viikonlopun mittaisia irtiottoja päästään tekemään ja sama meillä - fillarit aina mukana ja ulkomailla vuokrataan. Niin mukava tapa nähäd maailmaa, päästä paikkoihin joihin autolla ei ja kävellen ei jaksaisi!!
Mietimme vielä tuleeko nupit myös maailmankarttaan. Mahdollisesti mutta toisaalta ehkä ei....
PoistaKiitos! Teidän reissut on niin hienoja ja eksoottisia kohteita. Mutta lyhyetkin vkl reissut on ihan parhaita kun seura on hyvää ja näkee jotain uutta. Minäkin odotan tosi innoissani sitä, että pyörä on aina mukana, helpottaa esim. kaupassa käymistä jatkossa kun ei tarvi koko karavaania kiskoa kauppojen parkkialueille vaan voi viedä suoraan pysäkille ja fillaroida kauppaan. Tulee samalla nähtyä eri tavoin maisemia ja ehkä vähän rajoitettua ostamisen määrää.. =D